Može li Srbija da uhvati korak sa "pametnim mašinama"

Bez autora
Nov 27 2016

Radnik za mašinom, to je uobičajena slika iz fabrike, ali fabrike prošlosti. U modernim fabrikama radnici će samo nadgledati mašine, koje će međusobno komunicirati. Sve što znamo o industriji sada se menja. Dobra okolnost po Srbiju je to što su na svetskom nivou u te procese uključeni i srpski stručnjaci, voljni da znanje prenesu ovdašnjim kolegama. Pametna boca u pametnoj fabrici – mudrost je u čipu sa podacima. Mašine prate uputstvo i razgovaraju. Prenose informacije – koju tečnost da sipaju, kakav zatvarač i nalepnicu da stave. Tako izgleda proizvodnja po standardima industrije 4. Profesor Dragan Đurđanović sa Univerziteta u Teksasu kaže da je to fabrika koja proizvodi ogromne količine proizvoda, čiji je prihod desetine milijardi dolara, što je približno celokupnoj srpskoj ekonomiji.

Može li Srbija da uhvati korak sa "pametnim mašinama"Radnik za mašinom, to je uobičajena slika iz fabrike, ali fabrike prošlosti. U modernim fabrikama radnici će samo nadgledati mašine, koje će međusobno komunicirati. Sve što znamo o industriji sada se menja. Dobra okolnost po Srbiju je to što su na svetskom nivou u te procese uključeni i srpski stručnjaci, voljni da znanje prenesu ovdašnjim kolegama.

Pametna boca u pametnoj fabrici – mudrost je u čipu sa podacima. Mašine prate uputstvo i razgovaraju. Prenose informacije – koju tečnost da sipaju, kakav zatvarač i nalepnicu da stave. Tako izgleda proizvodnja po standardima industrije 4.

Profesor Dragan Đurđanović sa Univerziteta u Teksasu kaže da je to fabrika koja proizvodi ogromne količine proizvoda, čiji je prihod desetine milijardi dolara, što je približno celokupnoj srpskoj ekonomiji.

"Četiri ili pet osoba sedi i gleda kako taj proces ide, da citiram te ljude – mi radimo za mašine umesto da mašine rade za nas", kaže Đurđanović.

Ali mašine ne uzimaju posao ljudima već umesto njih obavljaju proste operacije. Od ljudi se traži više.

"Zanimanja 21. i 22. veka biće takva da moramo da gledamo u ekrane, da razumemo šta sve to znači i da intervenišemo kada nešto nije kako treba", rekao je Đurđanović.

Profesor Đurđanović se time bavi već 15 godina u Americi. Istražuje i kako da mašina samu sebe popravi kada zatreba.

"Bez potrebe da doktor nauka sedi tamo i razmišlja kako da popravi tu malu anomaliju, možda bi mašine mogle to same da srede. Videćemo gde će taj doktor nauka da odleti, kada i taj posao bude automatizovan", rekao je Đurđanović.

Đurđanović na teksaškom univerzitetu vodi industrijsko-univerzitetski centar, gde se ulaže u istraživanja doktoranada. Ulaže vlada, više izdvaja industrija.

"Taj doktor nauka ne samo što je napravio tri-četiri rada nego je i taj svoj rad dostavio kompaniji koja ga je sponzorisala i obično taj doktor na kraju završi radeći u toj kompaniji, tako da su svi srećni", kaže Đurđanović.

I na Mašinskom fakultetu u Beogradu, studenti uče o industriji 4. Ali, pitanje je gde bi u Srbiji to znanje upotrebili. Strane kompanije je i primenjuju, ali su razvojna odeljenja koja zapošljavaju inženjere uglavnom u matičnim zemljama. Kod studenata se podstiče preduzetništvo – pretvaranje inovativnih projekata u biznis planove.

"Da kroz takve inicijative i uz finansijsku podršku koju država još ne nudi u dovoljnoj meri – grantove, oslobađanja od plaćanja obaveza državi u prvoj ili drugoj godini, stvorimo novu industriju. Umesto koncepta da budemo jeftina radna snaga, želimo da napravimo novu industrijalizaciju", kaže Radivoje Mitrović, dekan Mašinskog fakulteta u Beogradu.

Nova strategija nove industrije obaveza je iz poglavlja 20 u pregovorima sa EU. Vreme je da Srbija u taj voz uđe, pre nego što bude morala da trči za njim.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik